Očkování při cestách do zahraničí

Každý z nás si může ve svém očkovacím průkazu prohlédnout, proti čemu všemu byl v mládí očkován. Očkování má u nás dlouhou tradici. Každý je očkován proti TBC, záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské obrně, spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Pokud se ale rozhodneme cestovat do zahraničí, zejména do exotických destinací, je třeba zdůrazňovat význam očkování jako zásadního způsobu prevence onemocnění infekční chorobou.

Kde získat informace?

Máme-li vybrán krátkodobý zájezd s cestovní kanceláří, měla by nás - pokud jde o renomovanou kancelář - upozornit na nutnost povinného očkování pro danou lokalitu. Naopak, jedeme-li do zahraničí na vlastní pěst, nebo na delší pobyt, měli bychom si zjistit co nejvíce informací a to včas, aby bylo možno dodržet potřebné odstupy mezi aplikací jednotlivých doporučených vakcín.  Očkování provádějí specializovaná pracoviště - střediska očkování a cestovní medicíny.

Očkování pro domov i cizinu

Některá očkování, která nemusí být povinná, ale jen doporučená, se hodí doma i v cizině. Například klíšťová encefalitida je vhodná při delším pobytu v přírodě. Protože se jedná o sérii tří injekcí, musíme na toto očkování myslet už v zimě. Infekční žloutenka je nebezpečná tam, kde nemůžeme zaručit hygienické podmínky. Doporučuje se do všech zemí Afriky, Severní i Jižní Ameriky, Asie a Austrálie. Vakcína je k dispozici pro typ A, typ B, ale i kombinovaná.

Ochrana před cestou do exotických zemí

Při cestě do „exotických" krajin se setkáme s povinným či doporučeným očkováním proti specifickým chorobám vyskytujícím se v dané lokalitě.

Při cestě do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky či Asie je vyžadován mezinárodní očkovací průkaz se záznamem o vakcinaci proti žluté zimnici. Konkrétně se to týká tropické Afriky, Saudské Arábie, Turecka, Číny, Malajsie, Indonésie, Kambodži, Laosu a Vietnamu, a tropů a subtropů Jižní Ameriky.

Tyfus můžeme potkat tam, kde jsou problémy s hygienou, a očkování lze jen doporučit, stejně jako očkování proti choleře, vzteklině, chřipce, meningokokové encefalitidě a meningitidě A a C atd.

V očkovacím středisku je každému zájemci vypracován individuální očkovací plán na základě odhadu rizika získání přenosného onemocnění, které konkrétní osoba při své cestě podstoupí. Po případném doplnění pravidelného očkování se plánuje a provádí nejprve očkování povinné (pokud je vyžadováno do země, kam turista směřuje) a potom doporučené očkování. Vždy je nutno vážit výhody vakcinace a existující kontraindikace.

 

Cestovali jste do exotických zemích a dodrželi jste všechna očkování? Nebo jste očkování ignorovali a přivezli jste si zdravotní komplikace?

Očkování při cestách do zahraničí patří do témat
 • sue 23.06.2014 16:05:45

  Já teda pokaždé, když někam jedu, tak se mi něco stane, takže bych do cizí země bez očkování nejela. S mým štěstím, bych byla schopná něco chytnout. Taky si vždycky kvůli tomu platím to nejdražší cestovní pojištění - nebo né nejdražší,ale to nejvíc pokrývající všechny možné úrazy. A na to očkování jsou nejlepší centra, kde vám poradí...třeba ockovacicentrum.cz
  Já se na to byla ptát mojí praktické lékařky a ta mi řekla, že žádné očkování vlastně nepotřebuju a že je to zbytečnost, takže jsem si radši zašla k nim a bylo to vyřešené

  • Re: Zuzka 30.08.2014 12:25:19

   Měla jsem stejný problém. Lékařka mi řekla, že žádné očkování nepotřebuji. To jsem šla na služební cestu. Tak jsem ji poslechla, protože jsem si řekla, že to možná bude drahé. Po služebku jsem přišla, samozřejmě jsem se léčila z virózy, co jsem tam chytla a od tehdy chodím na pravidelné očkování. Podle mě to není sranda. Jelikož bydlím v Brně, šla jsem do avenier, kde mě zaočkovali a poradili mi. Z dalších služobiek jsem se už vracela bez nějakého "kamaráda" v mém organismu.

   • Re: Re: Kamila 11.09.2014 13:03:53

    S těmi obvodními lékaři je to asi fakt nanic. Také stejná zkušenost. Nikdy nic nepotřebujeme a pak si kdejakou chorobu doneseme z dovolené. Nevím, proč tohle někdo vyhlásí. Raději se letos půjdu podívat třeba do Avenier a poradit se. Nechci přijít s nemocným malým miminkem z dovolené.

 • Miruš 18.04.2014 18:42:10

  Já se přiznám, že jsem nikdy moc necestovala, takže jsem nemusela nějaká očkování řešit, ale teď mám přítele, který nejen sám rád cestuje, ale má i hodně pracovních pobytů a právě on mi řekl o tom, že očkování je dobré, ale hlavně do některých zemí i povinné. Začínám teda trochu pátrat, co všechno bych si měla nechat do Egypta, kam se v létě chystáme, naočkovat, ale upřímně se v tom vůbec nevyznám. Příští týden máme domluvenou schůzku v pobočce očkovacího centra Avenier v Brně, takže to asi nechám na nich, oni nejspíš budou vědět nejlíp, co je potřeba.

  • Re: Veri 09.09.2014 14:14:48

   Stejný problém jsem měla i já. Hodně jsem necestovala. Nyní přes letní sezónu jsem ale dostala pracovní příležitost procestovat si jako průvodkyně některé země. Byla to obrovská a krásná představa, že budu dělat něco, co jsem chtěla už dávno vyzkoušet. Pak však přišly ty starosti s cestami. Jiná země jiné očkování atd. Byla jsem se v Avenier informovat, že jak to tedy je s tím očkováním. Nakonec mi řekli, že mi stačí jen základní očkování, protože nebudu chodit do exotických zemí, kde by bylo třeba jiné očkování :) Poradce strašně milý a ochotný zodpovědět všechny mé otázky :)

 • Emma 26.04.2014 12:21:58

  Upřímně musím říct, že si nedovedu představit, že bych měla jet na dovolenou někam do těch rizikových zemí bez očkování, považovala bych to za naprostou nezodpovědnost nejen vůči sobě, ale i vůči lidem kolem mě. Na druhou stranu se přiznávám, že nikdy nevím, jaké přesně očkování do které země je vhodné nebo dokonce povinné, takže když někam jedu, domlouvám si napřed konzultace v očkovacím centru Avenier, než se rozhodnu pro ta, která očkování. Ale určitě bez nich nejezdit.

  • Re: Veronika 29.06.2014 16:37:44

   Očkování mi nedělá problém, ale můj přítel je naprosto strašný. Ten když vidí nějakou injekci, tak pomalu jde odpadnout a ne to se dát očkovat. Cestujeme však na túry a jdeme na takovou crazy dovolenou, takže jsem řekla, že prostě se očkovat půjde. Dali jsme si také s Avenier konzultaci a jsem zvědavá, co bude můj přítel dělat, když nám řeknou, co musíme všechno absolvovat :D To bude ještě sranda :)

 • očkovaní Ondra 22.07.2010 09:50:24

  Naopak! Očkování jsem neignoroval a stejně jsem si přivez nějaký svinstvo. Už je to pár let zpátky, byl jsem v Laosu, ani doktoři přesně nepřišli na to, co to bylo, ale bylo to hnusný!

  • Re: očkovaní Zuzana 23.07.2010 09:18:29

   Možná kdybys ho ingnoroval, bylo by ti líp. Jsem proti jakýmukoliv očkování. Myslim si, že jenom oslabuje imunitu a rozvíjí v organismu kvalitní základ pro tu danou nemoc!

   • Re: Re: očkovaní Maryka 22.05.2014 13:24:02

    že očkování oslabuje imunitu... možná jako jo.. ale kdyby všechna ta očkování byly tak škodlivý, tak je asi ministerstvo zdravotnictví nedoporučuje ne? A navíc by se asi nedávali povinná očkování už i pro děti.. u dospělých jasně, tam si každý už zodpovídá sám za sebe, ale děti? dyť i kdyby ta matka nechtěla, tak to dítě přece naočkují ne? já jako nevim, ale zrovna třeba ta klíšťovka, já o ní uvažuju, protože se nechci nakazit, a když to někdo vymyslel, tak asi to nedělal jen proto, aby "si zajistil" víc lidí, které pak budou moci z této nemoci léčit ne? Na to snad sou nějaký zdravotnický postupy a regule... Já teď třeba jedu do číny na 3 týdny, za známou, která tam už pár let pracuje... a ve spoustě diskuzí jsem četla, že očkování žloutenky, tetanovky, tufus jsou základní, bez tkerých bych tam asi ani jezdit neměla... a riskovat to teda nehodlám, už kvůli sobě ne.. tak teda jen doufám, že si tím "nezničím imunitu" jak píšete....

 • Roman 10.09.2013 15:56:52

  http://ulozto.cz/xuEmPzTd/monsanto-a-gmo-geneticky-modifikovane-sialenstvo-avi

 • ockovani Zuzanka 13.08.2010 16:29:14

  ani ja nejsem priznivcem ockovani - teda pokud se nejedna o fakt velkou exotiku kde je to povinne... osobne na dovolenou nevyrazim bez placatky slivovice a Preventanu:o)

  • Re: ockovani Lilu 07.09.2010 12:04:10

   Vážená dámo. Díky takovým blbkám, jako jste Vy, se v našich zemích opět vyskytuje černý kašel. Když trpíte dojmem, že slivovice a Preventan vám vyléčí např. choleru nebo malárii, tak jste vážně omezená...


Adresář

Diskuze na téma Očkování

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku