Očkování proti chřipce – ano, nebo ne?

Podzim máme za dveřmi a s ním i dobu, kdy si většina z nás obvykle projde nějakou formou nachlazení, nebo i chřipkou. Pokud jste se rozhodli nechat se letos proti chřipce očkovat, máte nejvyšší čas.

Přestože epidemie chřipky se u nás v zimních měsících téměř každoročně opakuje, je stále velmi podceňovaná a počet lidí, kteří se nechají očkovat, je v porovnání s ostatními zeměmi Evropy podprůměrný, jak si stěžují odborníci.

Vedlejší účinky vakcíny

Přestože lékaři ujišťují o vzácném výskytu nežádoucích účinků po podání vakcíny, pacienti si očkování rozmýšlejí právě ze strachu z nich. Vyskytly se případy, kdy pacienti po očkování prodělali nemoc v mnohem silnější a závažnější formě než obvykle. Někdy se objeví příznaky chřipky, které se neprojeví v plné síle, ale zato trápí pacienta mnohem delší dobu.

Lékaři toto vysvětlují možností, že si tělo po očkování nevytvořilo protilátky proti všem virovým kmenům, jsou to však případy naprosto ojedinělé. Vzhledem k neaktivním virům, které vakcína obsahuje, jsou podle odborníků vedlejší účinky spíše výjimečné, v takovém případě se však může objevit otok a bolest v místě vpichu, nebo mírná horečka.

Pro koho je očkování vhodné

Očkování proti chřipce se týká všech věkových kategorií, doporučuje se však hlavně u dětí mladších 2 let (starších 6 měsíců), osob starších 60 – 65 let a lidí s chronickým onemocněním, kterým prodělání chřipky může podstatně zvýšit riziko zhoršení celkového zdravotního stavu. V tomto případě se jedná o pacienty s kardiovaskulárním, respiračním nebo metabolickým onemocněním a také nemocné s oslabenou imunitou apod.

Kdy a jak se nechat očkovat?

Očkování se provádí nejlépe před vypuknutím chřipkové sezóny, ale i během ní, tzn. od září do listopadu. Ochrana trvá minimálně 6 měsíců a přeočkování je nutné provádět každoročně, složení vakcíny se mění v závislosti na výskytu nových druhů virů v republice.

Děti mladší 3 let se očkují dvěma polovičními dávkami v intervalu 1 měsíce. Očkování je možné i v průběhu těhotenství a pro kojící matky, o tomto je však nutné poradit se s lékařem. Nedoporučuje se dříve než ve druhém, lépe až ve třetím trimestru.

U nás se obvykle provádí očkování proti chřipce s odstupem 2 týdnů od podání jiného očkování neživou vakcínou a 4 týdnů po podání jiné živé vakcíny.

Cena jedné očkovací dávky se pohybuje od 200-300Kč. Očkovat se můžete nechat u svého praktického lékaře nebo na hygienických stanicích, provádí se vpichem do ramene.

Očkování proti chřipce – ano, nebo ne? patří do témat
 • Premiera Cernoch 22.10.2013 20:01:34

  Dneska jsem se nechal očkovat, tak příští rok Vám řeknu (((-: Zatím dobrý ((-:

  • Průzkum VZP: Bludům o očkování proti chřipce přestávají lidé věřit Robinsonka 27.12.2013 21:58:43

   Jen 19 % se bojí, že je vakcína nakazí. Na otázky odpovídalo 3 268 lidí.

   Mezi klienty VZP je více těch, kteří nevěří mýtům o údajných rizicích očkování proti chřipce, než těch, kteří těmto povídačkám přikládají váhu. Ukázal to průzkum, kterého se na pobočkách VZP zúčastnilo 3 268 lidí. Většina jich nevěří např. tomu, že se vakcínou mohou nakazit nebo že by očkování bylo kvůli nežádoucím účinkům riskantnější než chřipka samotná. I díky skutečnosti, že bludy o škodlivosti vakcín ustupují, využilo mimořádnou nabídku VZP na očkování zdarma 45 tisíc lidí.
   http://www.vzp.cz/klienti/aktuality/pruzkum-vzp-bludum-o-ockovani-proti-chripce-prestavaji-lide-verit

   • Re: Průzkum VZP: Bludům o očkování proti chřipce přestávají lidé věřit David 29.10.2014 15:34:40

    Hezky tendenčně vedený výzkum.
    bludy, mýtus, povídačky.... Pochvala pro oněch 19% lidí.
    Apropo - VZP má 6mil. klientů a očkovat zdarma se nechalo 45tis. Tj 0,75% z klientů VZP. To je ohromující úspěch :-)
    Dobrá zpráva, že Češi nejsou ovce alespoň v něčem.

 • Miloslav 29.12.2013 22:28:51

  Očkování proti chřipce je absurdní, protože chřipkový vir neuvěřitelně rychle mutuje, je to jeho "přednost", aby byl stále infekční. Každá vakcína proti chřipce tedy bude vždy míli pozadu.

  • Re: David 29.10.2014 11:15:23

   Než půjdete na očkování proti chřipce, zjistěte si, co to vlastně chřipka je a jestli jste jí vůbec někdy měli. Jsou to vysoké horečky a únava, že pomalu nevstanete z postele, natož dojít k lékaři. Když máte rýmu, teplotu 38 a bolí vás v krku a "chřipku" přecházíte a chodíte do práce - nemáte chřipku. Chřipkou ročně onemocní pouze 3% populace.

 • Očkovat/neočkovat David 09.10.2013 18:09:58

  Jsem kardiak a mám tudíž očkování na chřipku zdarma. Moje obvodní lékařka mě očkuje pravidelně asi již 15 let a vždy je očkování celkem bez problémů až na 1.- denní únavu a bolest v rameni, která odezní. Moje nová kardioložka (mladá lékařka, cca 28 let) mi však očkování nedoporučila s tím, že je to zbytečné a že ani ona sama se nenechává na chřipku očkovat. Řeším dilema. Poslechnout mladou lékařku specialistku, nebo 60. letou zkušenou praktickou lékařku, která mi očkování doporučuje a každoročně očkuje? díky za Vaše názory.

  • Re: Očkovat/neočkovat Věra 14.10.2013 10:51:37

   Dobrý den, ačkoliv jsem snad nikdy chřipku neměla, nechala jsem se lékařkou přesvědčit a nechala jsem se očkovat. Do 2 dnů jsem se celá osypala velmi svědivou a pálivou vyrážkou, navštívila jsem jak kožní i alergologické odd., mám několik mastí a léku, přesto se mi stav nelepší již 18. den. Prý jsem mohla dokonce dostat anafylaktický šok. Doufám, že jednoho dne mi vyrážka konečně zmizí. Už nikdy se očkovat nenechám a nebudu trpět a dokonce podporovat zisky farmaceutických firem!!!!!

 • hmm Tomáš 07.10.2013 23:54:05

  Tisíce let žije lidstvo s viry chřipky a najednou se chováme tak, že ten, kdo není včas a řádně proti nim naočkován, s vysokou pravděpodobností zemře. Ve zprávách se v době chřipkových epidemií dozvídáme, kolik lidí jí už podlehlo a jak strašně je nebezpečná. A přitom to není o ničem jiném, než o lobby farmaceutických firem a jejich tlaku na obvodní lékaře, kteří zase tlačí do médií ty řeči o tom, jak je to očkování skvělé. Peníze, peníze, peníze. Abyste mě špatně nepochopili. Jsem striktním zastáncem očkování. Ale pouze tam, kde to má prokazatelný význam, tedy proti prokazatelně, potencionálně smrtelným onemocněním (TBC, záškrt, černý kašel, tetanus, hepatitis, dětská obrna, případně menigitiida). Ale chřipka, plané neštovice, apod? Ještě před patnácti lety byly tyto nemoci brány jako zcela běžnou součást života. Stejně tak dříve "na chřipku" umírali lidé, kteří byli dlouhodobě těžce nemocní. Jenom se o tom nemluvilo ve zprávách a bralo se to jako součást života. Apriori netvrdím, že je špatně očkování proti chřipce. Ale POUZE tam, kde je předpoklad, že by při jejím propuknutí, u nemocného došlo k VÝRAZNÉMU zhoršení zdravotního stavu, což by mohlo vést až ke smrti. Plošně proti ní očkovat zdravou a mladou populaci (cca do 60 let), je podle mě naprostý nesmysl a znovu si dovoluji vyslovit názor, že se jedná pouze o to, aby fa. firmy na vakcínách vydělávaly hromady peněz. A až nám vir chřipky zmutuje a dostaví se jiná forma, bude nám to očkování stejně na prd. A dej Bůh, aby ten vir byl na nás pořád tak hodný, jako je doposud.
  P.S. Kdyby měl člověk alespoň při naočkování jistotu, že chřipku nedostane, tak prosím...Ale je velmi zajímavé, že když jsem se nechal naočkovat, chřipku jsem zpravidla dostal a naopak. A když jsem se u zkoušky z mikrobilologie zeptal zkoušejícího docenta, co si očkování proti chřipce myslí, smál se až se za břicho popadal. :-)

 • očkování Martin 01.10.2013 09:47:30

  Dobrý den, nechávám se očkovat asi pět let a chřipku jsem nedostal. Předtím zhruba 2-3 do roka. Je to zřejmě individuální. Pro příspěvek "pecka". Každý rok je složení vakcíny jiné. Hezký den

 • Robinsonka 30.09.2013 21:57:04

  VZP nabízí všem očkování proti chřipce zdarma
  Chřipková vlna je nejsilnější na podzim a v zimě. VZP proto nabízí bezplatné očkování od 1. října do 31. prosince letošního roku. Každý klient může o očkování požádat svého praktického lékaře, který by měl mít vakcínu k dispozici. Případně ji může pacientovi předepsat, ten si ji vyzvedne v lékárně a přinese do ordinace, kde mu ji lékař aplikuje.
  Za vakcínu by měl pacient zaplatit částku kolem 150 korun, přibližně stejně dá za aplikaci očkovací látky. Pak stačí, aby s účtem přišel na kteroukoliv pobočku VZP, kde mu ho proplatí. Protože u různých lékařů se mohou ceny mírně rozcházet, je VZP připravena proplácet i účty s tímto malým rozdílem.
  Více info zde : http://www.trijednicky.cz/produkt-mesice/vzp-nabizi-vsem-ockovani-proti-chripce-zdarma?strana=1

 • Roman 10.09.2013 15:56:04

  http://ulozto.cz/xuEmPzTd/monsanto-a-gmo-geneticky-modifikovane-sialenstvo-avi

 • Očkování-ano- Jícha miloslav 30.10.2012 13:07:50

  Očkování doporučují-nutná konzultace s lékařem-posouzení zdr-stavu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Re: Očkování-ano- dagmar 05.02.2013 21:47:51

   chci se jeste tedka nabockovat proti chripce nekdo rika ze to jeste jde muzu do kdy je to nejlepsi a olik to stoji dekuji dasa

 • Zuzana 31.01.2013 21:35:42

  Ahoj, na komunitě111 teď zrovna tohle téma řešíme. Pro a proti očkování proti chřipce..
  Můžete se tam také přihlásit - stačí se přihlásit prostřednictvím e-mailu na adrese info@komunita111.cz. Do předmětu nezapomeňte uvést „nová členka“. Členství je finančně ohodnoceno.
  Řeší se tam spousta zajímavých a přínosných věcí.

 • očkování....... roznovka 09.01.2013 14:38:44

  Nenechávám se očkovat už ne. Párkrát jsem to udělala a pak měla, tak těžký průběh chřipky nebo angíny, že už nikdy víc od té doby jsem taky nebyla nemocná, což je nějakých 6 let. Takže Já tomu nevěřím.

 • očkování proti chřipce Marcel 01.11.2012 20:09:47

  Dobrý den....
  jak jsem si tady přečetl ty názory na očkování proti chřipce,tak jsem se rozhodl reagovat.Nechávám se opakovaně očkovat a jsem velmi spokojen,nic se mě nechytá a to jsem v denodnním styku s lidmi a to i s nemocnými.Každý by se měl zamyslet nad svou imunitou !!! Pokud se nechá člověk očkovat proti chřipce a pak ji nedostane,může si být jistý,že se mu vytvořily protilátky,.což je známkou dobře fungující a flexibilně se chovající imunity,která s pomocí vakcíny vytvoří protilátky proti chřipce.!.Pokud má však někdo imunitu sníženou,buď nemocí a nebo z vlastní viny a špatně se chová ke svému tělu,tak ať se pak nediví,že ho chřipka ohrozí a dostane jí. Pokud někdo argumentuji,že je virus chřpky,každý rok jiný...může si být jistý,že i vakcína se tímto směrem mění. Nejsem lékař,ale jsem rád,že tuto možnost očkování mám a budu jí i nadále využívat...!!!
  Jen tak mimochodem,dříve jsem měl chřipku třikrát do roka a teď jsem jí už více jak tři roky nedostal....přeji Vám život plný úsměvů bez chřipky...Marcel

 • Jícha miloslav 30.10.2012 13:04:39

  Mám velmi dobrou zkušenost s očkováním-je třeba se poradit se svým lékařem!
  Každý člověk je přece originál!-Co jednomu pomůže-druhému uškodí!!!

 • Očkování-ano- Jícha miloslav 30.10.2012 13:01:36

  Má manželka je již v důchodu-ale 5 let je již očkována-a je spokojena-v práci-
  nebyla nikdy na nemocenské-když se nechala očkovat-doporučuje všem-konzultovat se svým praktickým lékařem-každý člověk je přece originál...

 • očkování hudlanka 24.09.2011 13:26:34

  dneska se očkuje na kde co,zaprvé očkovací látky vůbec nejsou časově ověřené= nikdo z lékařů vám neřekne co mohou v těle způsobit za 5-10 .....let,jaká dosud skrytá onemocnění mohou časem spustit a v za druhé =jsme velice hloupí protože si Vědomě a na celý život ničíme vlastní imunitní systém.Takže veškeré nemoci od obyčejné alergie až po rakovinu si vytváříme sami ,svojí bezohledností a tupostí.A nejhorší je na tom ,že imunitní systém,naši nejlepší ochranu co nám příroda nadělila " vymlátíme" i dětem.

  • Re: očkování Lukáš 08.10.2012 13:55:19

   Milá Hlupanko, kdybys měla alespoň kapičku šajn o tom, jak očkování funguje, nemohla bys tapsat takovou kravinu o ničení imunitního systému. Více se vzdělávej, Hlupanko.

 • Emil 23.09.2011 11:52:26

  Pekna piiiitchovina. Ockovani je naprosty nesmysl. A ockovat mali deti je uz uplne naprosty nesmysl. Prirozeny je si normalne chripku prodelat a ne pichat si do kabelu Buh vi jakej sajrajt. Zvlast u deti...

  • Re: Lukáš 08.10.2012 13:53:44

   Jasně Emile. Očkování je piiiitchovina. Říkej to těm, kteří umírají na pravé neštovice...moment...ony byly pravé neštovice právě díky očkování vymýceny. Emílku, Emílku, kdyby se tak dalo očkovat proti blbosti, neškodila by ti koňská dávka.

 • Romana 26.10.2011 15:27:11

  Moje zkušenost je taková, že od té doby co se nechávám očkovat proti chřipce (letos už 4. rok) jsem nebyla nemocná, a to denně jezdím přeplněným MHD s kašlajícími a nemocnými lidmi. Já jsem tedy spokojená...

 • očkování jiří 26.09.2011 17:55:28

  jako 67 letý důchodce už se nikdy nenechám píchnou proti chřipce jsem porád nemocný porád mi něco je to jsem predtím nikdy takhle na tom b**ě se zdravim nebyl

 • ockovani amatheisl 25.09.2011 15:36:41

  me matce je 71let leci se ze srdcem cukrovkou a dalsimi pridruzenymi nemocemi ockovani ma pravidelne jiz mnoho let a je spokojena jen jedenkrat mela problemy a to asi proto ze jiz citila na sobe unavu.osobne jiz asi4 rok se nechavam take ockovat i kdyz to platim jsem spokoojen a nevim jak chripka vypada .dik za tuto sluzbu

 • očkováni helena 25.09.2011 09:23:33

  dejte pokoj nechala jsem se před pár lety ukecat od doktora na očkování proti chřipce a ted ji mám každou chvíli
  takovou blbost už nikdy neudělám stejné to je s klíštovkou od té doby co jsem očkovaná chytnu každý klíště i v parku /a to jsem z Prahy/a nevykládejte mi že je to tím že se přemnožili

 • Očkování - opačný pohled Gabriela 24.09.2011 15:22:05

  I přes tyto negativní příspěvky bych ráda uvedla, že jsem se začala pře pár lety pravidelně očkovat proti chřipce. Do té doby jsem ji nejméně dvakrát za rok chytla. Od doby, co se nechávám očkovat, mám pokoj. A to můžou být všichni kolem nemocní, že lezou chudáci pomalu po čtyřech, prskaj kolem sebe bacilly a já nic. Vzhledem k mému pracovišti - tzv. Open space, jak se dnes rádo říká, je riziko nákazy velké. Není to tak dávno, když přitáhl jeden kolega chřipku. Nakazil všechny ostatní kolem. A já? Já jsem se jen usmívala :-). Takže jdu nyní na očkování znovu. Ať si kdo chce co chce říká.

  • Re: Očkování - opačný pohled hynek 25.09.2011 08:51:58

   já mám opačnou zkušenost v našem podniku se většina lidí nechala naočkovat právě z důvodu chřipek a také většina z nich právě na chřipku onemocněla s následnou pracovní neschopností,po níž opět po 1-2měsících onemocněli znova.Já jsem odporoval a na očkování nešel a jsem rád že jsem nedopadl jako oni.

 • očkování pecka 24.09.2011 13:31:06

  podívejte se na lidi co se nechali očkovat proti chřipce,dříve ji měli jednou za rok ,dnes je trápí celoročně a navíc užívají další léky na její zmírnění.No řekněte lidi má tohle vůbec logiku?kromě toho každým rokem je jiný virus chřipky


Adresář

Diskuze na téma Očkování

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku