Odmítat, nebo neodmítat povinná očkování dětí?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Ožehavá otázka, kterou si stále kladou mnozí rodiče a vůbec široká veřejnost. Názory na problematiku očkování jsou často rozdílné, argumenty na jedné i na druhé straně přesvědčivé, a tak mnohdy dochází k vášnivým diskusím mezi laiky i v řadách odborníků.

Kdo má vlastně právo rozhodovat o podání vakcíny nezletilému dítěti? Mohou nebo mají být rodiče trestáni za odmítnutí očkování svého dítěte? Jak moc a koho tím ohrožují?

Mají mít rodiče vždy možnost volby?

Odborníci argumentují možnostmi následků tzv. uvolnění postoje k pravidelnému očkování dětí a poukazují na situace ve státech, kde k němu došlo a kde bylo třeba znovu očkování zavést z důvodu propuknutí zdánlivě vymýcených onemocnění.

Typickým příkladem je obávaný černý kašel nebo znovu se objevující případy tuberkulózy. Snaží se, aby si veřejnost spojovala vymýcení té či oné choroby právě s očkováním, které ústup a mizivou frekvenci výskytu těchto onemocnění zapříčinilo.

Rodiče by podle vyjádření odborníků měli mít možnost volby v případě život neohrožujících a dalších méně závažných onemocnění. Seznam nadstandardního očkování, které je jim dnes dostupné, rozhodně má co nabídnout. V ostatních případech by měly rozhodovat kompetentní instituce, zabývající se problematikou výskytu epidemií a sledující pravděpodobnost ohrožení populace danou infekcí.

Chtějí výrobci vakcín naše zdraví, nebo peníze?

Existují však i názory, že rozhodovací pravomoce by se v tomto směru, stejně jako ve všem ostatním, měly nechat na rodičích.

Jsou samozřejmě známy obchodní zájmy farmaceutických firem, které bývají ve spojení s pediatry a společným úsilím se mnohdy snaží spíše vydělat, než upřednostňovat zájem dítěte. Poukazuje se také na velmi časté změny v očkovacích kalendářích, přizpůsobené reklamě na nové vakcíny a jejich prodej.

Veřejnost často odsuzuje množství povinných očkovacích vakcín v prvním roce života dítěte, kdy je do citlivého imunitního systému nepřirozeným způsobem vpraveno tolik antivirů, na kolik by tělo v tak krátké době za normálních okolností nikdy nemuselo reagovat.

Infekce se navíc obvykle dostane do těla orálně, přes dýchací cesty, zatímco injekce ji vpraví přímo do krevního oběhu. Dětský imunitní systém je tak vystaven náhlé, několikanásobné hrozbě infekce, které musí čelit.

V zemi, která je považována za demokratickou, je také pro spoustu lidí nepřijatelné, že mohou být sankcionováni rodiče, kteří odmítají pro své děti povinná očkování.

Klady očkování převažují nad negativy

Dle odborníků rodiče mohou být skeptičtí a mít svérázné názory na nepovinná, nadstandardní, často drahá očkování. Schématu povinných očkování sestavenému na základě seriozních informací a výzkumů lékařů by však měli více důvěřovat. Výzkumy a statistiky jednoznačně mluví ve prospěch očkování. Pokud jde o rizika, jsou ve srovnání s benefitem proočkovanosti dětské populace (která je u nás jedna z nejvyšších) zanedbatelná.

Nezvyšování výskytu nemocí u dětí, nebo dokonce jejich úmrtnosti, je přece naším společným zájmem a to, že očkování je nesporně jedním z největších objevů medicíny, je určitě neopomenutelný fakt.

Odmítat, nebo neodmítat povinná očkování dětí? patří do témat
 • Zpráva pro všechny, kdo jsou zodpovědní za povinné očkování martina 11.09.2013 13:19:46

  Zpráva pro všechny, kdo jsou zodpovědní za povinné očkování
  Myslela jsem, že jsem připravená čelit tomu, co se tady v tom státě děje, ale nedávno jsem obdržela pozvánku od naší doktorky na očkování mého syna, a přestože jsem věděla, že k tomu dojde a také jsem věděla, že to nechci. Vzbudilo to ve mně ty nejhorší pocity jaké znám: obrovskou bezmoc, úzkost a strach, chce se mi brečet, nemůžu spát, od rána do večera se mi zvedá žaludek a to je jen část toho co se ve mně odehrává. Nutit rodiče, aby očkovali své děti, které chtějí ochraňovat a milovat je do nebe volající. Z mého pohledu jde o týrání a znásilňování na psychické a fyzické úrovni, které nemá v demokracii místo, jestli tedy vůbec nějaké místo může mít v celém vesmíru. Nejsem právník, ale jako laik hodnotím tato nařízení, se všemi fakty, která jsou k dispozici ohledně očkování, jako přinejmenším nezáměrné ( i když lecco ukazuje na to, že je to zcela záměrné) usilování o poškození zdraví dítěte s možným následkem smrti. Nevím, co k tomu ještě dodat. Myslím, že to úplně stačí. Jestli se Vám s tímto vědomím dobře spí, tak vás upřímně lituji. Přestože jste mě připravili o veškerý klid, radost a pocit svobody, nacházím v sobě poslední zbytek lásky, abych vám nepřála, abyste jednou museli zakusit naplno svou vlastní medicínu.

  • Re: Zpráva pro všechny, kdo jsou zodpovědní za povinné očkování kedlubna 26.11.2016 19:24:59

   vem si prášek na hlavu !!!

  • Re: Zpráva pro všechny, kdo jsou zodpovědní za povinné očkování Ivana 08.04.2015 13:22:07

   Milá Martino, myslím, že jste dobře praštěná. Díky očkování se u nás vymýtily choroby, které byly smrtelné a celý svět nám to záviděl. A že je riziko reakce na očkování? Ano je, ale pořád daleko menší než to, že očkování nebude a místo jednoho dítěte, které bude mít špatnou reakci na očkování, zemře těch dětí sto, protože žádné očkování nebude. Takové matky jako vy praštit po hlavě a třísknout mezi oči, abyste se vzpamatovaly. Jo, požívat vymoženosti dnešní doby, to jo, ale rodit doma a neočkovat. To se fakt proboha odstěhujte někde do jeskyně, ať to má se vším všudy, pošlete manžela na lov, jezte syrové maso, případně upravené na ohništi, pokud se vám podaří vykřesat oheň, jezte kořínky a pijte vodu ze studánky. Bože můj, fakt to nechápu

   • Re: Re: Zpráva pro všechny, kdo jsou zodpovědní za povinné očkování Míra 17.08.2015 23:04:57

    Kdyby už to nevypadalo blbě, tak by stát nejraději nařídil povinné očkování každé pitomé vakcíny která se objeví na trhu. Ale to by prokoukly i ti největší zabedněnci. Je to humus. Ano, máme se bát a musíme, proto nikdy nepřijde na trh opravdu účinná léčba rakoviny, která bude fungovat a bude si na ní moci nějaká firma udělat patent. Kdo stojí o zdravé lidi? Nikdo. Vytahněte si hlavy z pr...le a trochu si dejte dohromady fakta. Máte vysoký krevní tlak? Není vám divné, že musíte hltat i několik různých tablet a to po celý život? Běda jak vynecháte a zapomenete. Proč neexistuje tableta, která vás vyléčí a opravdu odstraní příčiny vysokého TK?

 • Nutno videt Roman 10.09.2013 15:55:30

  http://ulozto.cz/xuEmPzTd/monsanto-a-gmo-geneticky-modifikovane-sialenstvo-avi

  Pište prosím názory!

 • odborníci proti očkování potrop 15.05.2013 20:34:33

  pořady a texty kritické k očkování od lékařů:

  1) ČRo České Budějovice Biolenka 19.2.2013 9:30 Homeopatie, celostní medicína a očkování - Rozhovor s MUDr. Ludmilou Elekovou
  http://media.rozhlas.cz/_audio/2831369.mp3

  2) Rozhovor s MUDr. Ludmilou Elekovou v časopise Dieťa 3/2013 - OČKOVANIE - rodičia by mali klásť otázky a trvať na odpovediach
  http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&id=11&method=main&art=3509

  3) Seriál Kauza očkování - humánní medicína, nebo byznys - MUDr. Jan Vavrečka
  http://www.vitalia.cz/serialy/kauza-ockovani-humanni-medicina-nebo-byznys/

  4) ČRo Dvojka - Je jaká je 24.5.2012 9:05 Anna Strunecká, spoluautorka knihy Doba jedová. (o očkování a hliníku se mluví až od 20. minuty)
  http://media.rozhlas.cz/_audio/2637659.mp3

  5) PETICE za svobodnou volbu v očkování
  Více zde: http://petice.webnode.cz/

 • Očkování - obchod se strachem Fr31s1 20.08.2012 22:35:47

  http://www.kosmas.cz/knihy/147949/ockovani-obchod-se-strachem/

  • Re: Očkování - obchod se strachem Ivca 21.08.2012 08:02:15

   Tohle je velice zajímavé počtení.
   http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovani-poruchy-vyvoje-a-imunity-u-deti-8-cast/


Adresář

Diskuze na téma Očkování

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku