Povinné a nepovinné očkování

V České republice se problematika očkování řídí vyhláškou 573/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem a vyhláškou 65/2009 Sb. Očkování se dělí na povinné, které hradí plně stát, a nepovinné. Toto je v některých případech částečně nebo zcela hrazeno zdravotními pojišťovnami. Jsou však případy, kdy není hrazeno vůbec, a celá platba tak přechází na zájemce o očkování.

Očkování je proces, kdy je do lidského těla injekcí nebo polknutím zaveden mikroorganismus za účelem tvorby ochranných protilátek. Ten je předem umrtven teplem nebo chemickou látkou, oslaben či jiným způsobem upraven.

Imunita proti chorobě nenastupuje ihned po vakcinaci, nýbrž až po několika týdnech. Většinu očkovacích látek je třeba podávat několikrát, aby se vytvořila dlouhodobá ochrana. Hovoříme tak o základním očkování a přeočkování. Ochranný efekt jednotlivých vakcín je různě dlouhý, ne u všech trvá po celý život.

Povinné očkování

 • záškrt, tetanus, černý kašel
 • haemophilus influenzae b
 • žloutenka typu B
 • dětská obrna
 • spalničky, příušnice, zarděnky

Povinné očkování se u dětí provádělo již v prvních dnech narození - proti TBC, to však bylo v listopadu 2010 zrušeno. Nyní se začíná očkovat tzv. hexavakcínou od 9. týdne a dál se očkování řídí očkovacím kalendářem, který stanovuje, kdy a proti čemu je třeba provést základní očkování a přeočkování. Očkování by nemělo být bráno na lehkou váhu, protože v případě vypuknutí nemoci muže dojít k vážnému poškození zdraví s trvalými následky, nebo dokonce k úmrtí.

Nemoci, proti kterým se očkujeme dobrovolně

 • meningitida
 • klíšťová encefalitida
 • žloutenka typu A
 • pneumokoková infekce
 • rotavirová infekce
 • rakovina děložního čípku
 • chřipka
 • plané neštovice

Řada těchto chorob má v posledních letech rostoucí tendence, co se týče počtu nakažených. Jsou různě rizikové pro určité věkové skupiny lidí. Všechna onemocnění mohou za sebou zanechat vážné trvalé následky, nebo vést k úmrtí.

Vedlejší účinky očkování

 • zvýšená teplota
 • zarudnutí v místě vpichu, pálení, svědění, otok
 • bolesti kloubů, hlavy, svalů
 • pocit nevolnosti, lehký průjem

Ve většině případů jsou vedlejší účinky očkování minimální a brzy samy odezní. Lehké zvýšení teploty se dokonce považuje za pozitivní fakt - organismus reaguje na novou látkou. Pokud se u dítěte tyto účinky dostaví, je třeba mu zajistit klid. V případě příznaků, které nejsou po očkování obvyklé (kopřivka, vysoká teplota, třesavka, porucha vědomí), neprodleně informujte lékaře a přesně popište průběh vedlejší reakce.

Očkovat, či neočkovat?

Ve světě (v ČR nevyjímaje) působí různá sdružení bojující proti očkování. Jejich cílem je přesvědčit veřejnost o škodlivosti vakcín. Za nežádoucí účinky uvádí encefalitidu, epilepsii, poruchy srdeční činnosti, mentální retardaci, poruchy chování. Je třeba ale říci, že řada faktů, které tito aktivisté předkládají, postrádá logické souvislosti. I přesto se jim daří vyvolat neklid rodičů a snížit důvěru v bezpečnost vakcín. Výsledkem jejich působení je značný pokles očkovaných dětí ve světe, ale současně i významný vzestup počtu dětí a dospělých, u kterých se choroba skutečně objevila, a to i se všemi následky. Studie a skutečnosti tak dokazují, že velmi reálné riziko vážných komplikací chorob, proti kterým je třeba se očkovat, je mnohonásobně vyšší, než riziko vzácného poškození zdraví dítěte po vakcinaci.

Očkování ve světě a u nás

Očkování je v ČR povinné ze dvou důvodů. Především je to nejbezpečnější a nejefektivnější cesta k získání odolnosti proti určitým chorobám a za druhé zabraňuje šíření infekce, až nemoc postupně vymizí. V řadě vyspělých zemích, například Německu, Nizozemí či Austrálii však o očkování svých dětí rozhodují rodiče. Toto se snaží prosadit odpůrci očkování v ČR s odvoláním na listinu základních práv. V zahraničí se pediatři řídí podobným očkovacím kalendářem a obecně platí, že většina z nich očkování doporučuje.

 

Souhlasíte s povinným očkováním v ČR?

Povinné a nepovinné očkování patří do témat
 • John Smithf452 23.09.2017 02:10:18

  Someone essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish incredible. Magnificent job! dedeafeddagdddcb

 • Jarka 09.05.2017 09:40:44

  Dobrý den, kdo z vás dával nepovinná očkování? Já nevím jak se rozhodnout :/
  Bojím se, že to je záprah pro to malé dítko :/ A ty nežádnoucí učinky, máme za sebou první dvě povinná očkování, a měli jsme horečku :/ Tak se bojím.

  • Re: Linda 17.05.2017 09:54:00

   Jarko to je na každým rodiči, jestli dá nebo ne. My chodíme na všechna. Ale koupila jsme ted před 14 dny v lékárně Vakcinal, je to přírodní sirup, který podporuje vakcínu, imunitu a minimalizuje případné nežádoucí účinky po očkování. Včera jsme byli na očkování, sirup jsme dali a žádná horečka apod se nedostavila :)

   • Re: Re: Jarka 20.05.2017 15:22:59

    Lindo to je toto? http://vakcinal.cz/
    Ale píší pro děti od 3 let až :/

    • Re: Re: Re: Linda 12.06.2017 10:39:48

     Ano to je ono :)
     Ano píší od 3 let, ale mohou to i mladší děti, ale poloviční dávku :)

     • Re: Re: Re: Re: Jarka 21.06.2017 09:38:16

      Ano? Tak děkuji za informaci, zajdu si jí asi ověřit do lékárny, zeptám se tam na to, zatím moc moc děkuji

      • Re: Re: Re: Re: Re: Lindalavn 27.06.2017 09:13:08

       Není vůbec zač. Hlavně, když pomůže-

 • John Smithc12 24.02.2017 17:13:29

  Good website! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I'm wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day! fakcebbffackcfak

 • Naďa 07.06.2012 11:35:19

  Ti co jsou proti očkování sami určitě očkovaní jsou a bylo by zajímavé si přečíst co by říkali, kdyby v budoucnosti jejich neočkované dítě onemocnělo nějakou nemocí, proti které je mohli dát jejich rodiče očkovat a neudělali to. Bohužel bakterie a viry jsou prevíti a nikdy nemůžeme vědět kdy zase vylezou. A v dnešní době, kdy tu je spousta přistěhovalců a hodně se cestuje, se vůběc nemůžeme divit.

  • Re: Ste dementi 17.04.2016 02:31:08

   Očkujte se a v***** si pořádně imunitu a orgány ať už ty vaše židácké dítka pochcípají mrdky lekářské. Kdo vás tu potřebuje č*****?

 • Kéž bych si mohla vybrat. kaila 10.11.2010 09:17:54

  Jsem matka 2 malých dětí a jsem velkým zastáncem a odpůrcem neočkování ve velmi ranném věku.Nejen ze své zkušenosti vím,co udělá očkovací vakcína s organismem.Stačí překročit hranice a situace je naprosto jiná......nechala bych každému volbu,ČR se sice může pochlubit největší proočkovaností ve světě,ale záporné stránky se záměrně nezveřejňují a tak maminky....používejte rozum,až si necháte svýho drobečka naočkovat encefalitidou či planými neštovicemi....jsou to svinstva,ale farmaceutický průmysl je velký pán a vnutí nám cokoliv,abychom uvěřili...

  • Re: Kéž bych si mohla vybrat. Petra 21.02.2011 22:03:29

   Nechápu matky, které sice na jednu stranu prohlašují něco o své zodpovědnosti a na druhou stranu se brání zodpovědným krokům v otázce zdraví svých dětí.Pokud je očkování povinné,má to zřejmě svůj důvod.Neznamená přece, že pokud vymizel černý kašel, či dětská obrna, jsou tyto nemoci navždy eradikovány.Je možnost cestování a celosvětové integrace.Jsem zdravotník, takže:ano, u oslabených osob vyvolává očkování trvalé následky, ale u zdravých jedinců.... prosím vás, co mi tu namlouváte?Samozřejmě nic se nesmí přehánět a očkovat se proti chřipce, která je virová, je směšné.

   • Re: Re: Kéž bych si mohla vybrat. Hanka 25.06.2014 08:59:11

    Milá paní zdravotnice, všechny vakcinace jsou určené proti tzv.choroboplodným virům.Očkování je pouze farmaceutické lobby.Proč nikdo do dnešní doby není schopen předložit jakoukoliv studi o důkazech virů a žádný lékař není schopen poskytnout důkaz, proti čemu se to vlastně očkuje?Je to to samé jako s rakovinou.Nechápu proč se stále využívá chemoterapie,vždy´T ta rakovinu neléčí, ale zabíjí pacienty.Doporučuji Dr.Hamera a jeho germánskou novou medicínu.Přečtěte si např. knihu - Věda bez skrupulí aneb obchod s fiktivními fakty od Johannese Jurgensona a třeba se Vám změní názor, jak tu s námi mávají.Hezký den

   • Re: Re: Kéž bych si mohla vybrat. Věra 02.01.2013 08:59:36

    Vždyť všechny nemoci proti kterým se očkuje jsou virového původu!
    A kdyby to bylo tak super jak popisují ti kteří očkování schvalují muselo by to být nařízené státem aby si to lidé nechali dát? Nebo by prospěch který by z toho byl vedl lidi k tomu aby si to dali i dobrovolně? Například v Německu to povinné není , proč u nás musí být? V japonsku posunuli očkování dětí až po dovršení dvou let a najednou jsou první na světě s nejnižší úmrtností kojenců!!!! Nesvědčí to o něčem? A ano chtěla bych mít možnost rozhodnout o tom jestli chci do dítěte nechat narvat rtuť hliník formaldehyd... a ano jsem očkovaná ale jen proti třetině věcí které je dnes možno nacpat do dětí...
    A bohužel jsem se o těchto informacích dozvěděla až když jsem všechny očkování nacpala do svého prvního dítka... U sestřina dítěte se projevil autismus a jedním vyvolávacím faktorem bylo nejspíš časově odpovídající právě očkování! Sice všichni tvrdí že tomu tak není ale nemajína to důkazy... Odpůrci očkování mají důkazů úpměrně dost a většinou by v diskuzi jejich argumenty měli silnější váhu!

  • Re: Kéž bych si mohla vybrat. Natali 15.01.2011 00:34:03

   Souhlasím s Vámi naprosto přesně. Jenže co člověk může udělat proti povinným očkováním? Když je to nařízené státem, tak se to musí dodržovat, basta fidli. Je smutné, že se máme chovat jako ovečky, ne jako svobodní občané v demokratické republice. Víte o nějaké petici, o nějaké skupině lidí, která je proti? Pojďte se spojit :) Napište

   • Re: Re: Kéž bych si mohla vybrat. Marina 22.02.2011 13:14:21

    Ahoj ja se přidavam,a jsem proti očkovani,musi se neco udelat proti tomu.Když bude nejaka petice tak se připojim:-))

  • Re: Kéž bych si mohla vybrat. armandito 10.02.2011 14:10:32

   Taktéž nechápu, proč se ve svobodné zemi nemohou svépravní občané sami rozhodnout v otázce zdraví svého a svých nezletilých dětí!

  • Re: Kéž bych si mohla vybrat. Natali 15.01.2011 00:48:12

   Tady je petice, která by vás mohla zajímat!

   http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2011_02.htm

 • Návrat do středověku Pepan 16.02.2011 22:06:17

  Vidím, že zatím diskutují k problematice očkování proti přenosným nemocem osvícené mozky, které si přejí návrat ataků takových nemocí, jako je dětská obrna, tuberkulóza, neštovice, atd., také napadení meningokokem, klíšťovou encefalitidou, žloutenkou atd. atd. Jak takovým matkám mají poděkovat neočkované děti, které taková nemoc postihne? Blahoslavení chudí duchem .......

  • Re: Návrat do středověku Vlastimil 25.07.2012 02:18:48

   já nejsem proti očkování, ani pro, tady se spíš jedná o možnost volby, pro každého...., jinak by mě nesmírně zajímal názor obhájců očkování na to, jak je možné, že ty choroby, už dávno nevymizeli, když už dávno jsme na ně všichni povinně očkovaní...a jestli je ta tendence, poslední dobou vzrůstající, tak by těch lidí kolem postižených mělo být víc a víc, ne? ale pro mě zůstávají docela vzácností, kolik pak lidí ve vašem okruhu známých, nebo jejich známých o těchto nemocích slyšel, že by se někdo nakazil??? naopak dětí s autismem a dalších : Alergie a ekzémy
   · Artritida
   · Astma1
   · Autismus
   · Kyselý reflux (zpětný tok) vyžadující u batolat nasazeni inhibitorů redukujících produkci žaludečních kyselin, které mívají mnoho vedlejších účinků
   · Rakovina
   · Diabetes (u novorozenců a děti)
   · Nemoci ledvin
   · Samovolné potraty
   · Dlouhý seznam neurologických a autoimunitních nemocí
   · Syndrom náhlého úmrtí novorozenců (Sudden Infant Death Syndrome – SIDS)

   .....tak těch stále přibývá a pokud by jste se zajímali, co např. vakcíny které jsou povinné obsahují:
   · Oslabené viry nebo bakterie z kultur živočišných buněk, v nichž se vakcíny produkují.
   · Rtuť, která je zdokumentovaným neurotoxinem, stále zůstává součástí protichřipkových vakcín na celém světě. Její stopová množství se nalézají i v mnoha jiných vakcínách.
   · Hliník – jed způsobující degeneraci kosti, morku nebo mozku.
   · Živočišné buňky z opic, psích ledvin, kuřat, krav nebo lidi.
   · Formaldehyd (balzamovací kapalina), který je známým karcinogenem.
   · Polysorbát 80 – stabilizátor a emulgátor, který je znám tím, že způsobuje neplodnost u myších samic nebo atrofii varlat u samců.
   · Želatina pocházející z prasat nebo krav – je známá tím, že způsobuje anafylaktické reakce.Bývá obsažena ve velkém množství u MMR vakcín pro batolata, a také ve vakcínách proti planým neštovicím nebo pásovému oparu.
   · Glutamát sodný (MSG – monosodium glutamate) ve vakcínách proti chřipce, které se inhaluji; je znám tím, že způsobuje metabolické poruchy (také diabetes), záchvaty a další neurologické potíže.
   ...tak mi to jako vhodné opravdu nepřijde. Každopádně se s těmito nemocemi setkáváme docela běžně. Autismus byl před rozběhem masových vakcinačních programů vzácností. Od roku 1991, kdy bylo zahájeno očkování proti hepatitidě B a meningitidě, zaznamenaly desetitisíce rodičů projevy autismu u svého dítěte bezprostředně po aplikaci těchto i dalších vakcín.· V průzkumu měli vakcinované děti o 120% častěji astma
   · Vakcinovaní chlapci měli o 317% vice ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorders – hyperaktivita s poruchou pozornosti)
   · U vakcinovaných chlapců se o 185% častěji projevovaly neurologické potíže
   · Vakcinovaní chlapci měli o 146% častěji autismus
   Pokud by děti měly obdržet všechny dávky vakcín, které jsou k dispozici, povinné+nepovinné, každé by dostalo až 35 dávek, obsahujících 113 různých druhů chorobných zárodků, 59 různých chemikálií, čtyři druhy živočišných buněk a DNA, lidské DNA pocházející z potratů a lidskou bílkovinu.
   ...možná že ten středověk byl na tom líp.......jen mi fascinuje, že vám vadí, když rodiče chtějí o dětech rozhodovat sami- to je podle vás skandální a jsou špatní rodiče, ale přijde vám naprosto normální, že za vás rozhodují cizí lidé a vy musíte dělat to co oni řeknou...ti samí lidé, na které se díváte každý den v televizi, kde se dozvídáte jak vše rozkrádají a vůbec nekoukají na lidi, nedělají nic v zájmu lidí, i když jsou za to placení a ti samí lidé i vymýšlejí tyto zákony, ve kterých vám něco přikazují. Nařizují nám něco, o čem nemají ani sebemenší potuchy, ale protože je to státem nařízené a pro výrobce velice lukrativní, protože si můžou nasadit jakou chtějí cenu i klidně 500x větší, protože to prostě stát z našich daní stejně zaplatí! To jsou ty důvody, proč politici zvedají ruce pro povinné očkování....nebo vlastně možná né, ono jim asi vážně záleží na našich životech :-DDD

  • Re: Návrat do středověku motor 25.06.2011 09:58:09

   Ne,to vy jste chudý hlavně rozumem a inteligencí, protože je jasně vidět, že jste ovlivněn médii, reklamami firem vyrábějících vakcíny a lobováním politiků těmito firmami podplacených. Nejdřív si zjistěte pravdu o vakcínách a nemocech, proti kterým se očkuje, hlavně jestli jsou určité vakcíny tak nutné v ranném věku dítěte, jak tak horlivě prosazují placené hlavy politiků a lobistů.

 • V 30.08.2011 11:49:39

  Začínám uvažovat,jestli očkování nezpůsobuje blbnutí. Tolik přiblblých názorů od lidí, kteří byli sami očkování a svým dětem nechtějí ochranu proti nebezpečným nemocen dopřát! Doufám, že povinné očkování nezruší, protože to by si choré mozky přišly na své. No, ale hlavně,že by měly svobodu rozhodování. Pro některé lidi je svoboda rozhodování vyloženě škodlivá.

  • Re: blbnutí karlos 30.05.2012 21:00:34

   No,blbnutí to působí asi jen vám, nás očkovali 10x,dnes chtějí 29x !!!!!!!!!!!!

   • Re: Re: blbnutí Pešek 31.05.2012 19:19:31

    Můžete prosím vyjmenovat jakých 29 očkování je povinných?

 • Eva 29.04.2012 16:07:33

  Šmarja lidi - nebuďte hloupý a tolik ovlinitelní ! Zjištete si co doopravdy očkování způsobuje, nečtěne jen články tohoto typu, že očkování je nejlepší věc co pro sebe můžete udělat. Ve skutečnosti je to právě naopak, cpou vám do hlavy lži a mají za to prachy. Farmacie je 2. nejvydělnějším průmyslem na světě ( velká část peněz pochází z očkování ), vakcíny obsahují jedy z 98% , např. rtuť, hliník . A oni to vpichují novorozeňatům - jejich tělo není uplně vyvinuté a tyto látky se jim dostanou do mozku. Později zjistíte, že je vaše dítě hyperaktivní,má autismus nebo jinak psychicky narušené , a to sou jen ty lepší případy.

 • vanovka 12.01.2012 09:50:21

  Dobry den,prosim jaka jsou od letosniho roku povinna ockovani pro zdravotniky v social..peci?,Je povinne ockovani na chripku a Pneumo 23?? dekuji za odpoved

 • očkování Lenka 13.06.2011 16:37:49

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jesli se může miminko očkovat,když má stále novorozeneckou žloutenku.jedná se o povinné očkování.

  • Re: očkování happy.lenulka 12.10.2011 10:24:27

   jistě... očkovat nemocné dítě je to nejinteligentnější... :-((( Božeee... lidi používejte mozek... už tak stačí že dítě dostane při vakcíně do těla jedy, proti kterým musí bojovat... tak ho aspoň nechte dostatečně uzdravit, než ho dáte oočkovat... stejně mi přijde jako naprostá blbost zatěžovat nevyvinutou imunitu u malých dětí tak brzo...

 • Jasy 08.04.2011 22:20:30

  Jsem pro, aby kazdy rodic rozhodl podle vlastniho uvazeni. Farmacauticky prumysl je natolik mocny, ze verim, ze znacna cast ockovani neni nutna, ale diky jeho vlivu si dokazal prosadit povinost ockovani. Jsem definitivne proti povinnemu ockovani! Ja sama neverim v jeho ucinnost. Stejne tak neverim v ucinnost velike vetsiny leku. Dulezite je starat se o sebe a sve deti v souladu s prirodou, sportovat, stravovat se zdrave apod.


Adresář

Diskuze na téma Očkování

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku